yeşiltikBULGARİSTAN SPA & TERMAL

SPA & Termal

 Balkanların en zengin kaynaklarının bulunduğu bir çok rahatsızlığın tedavi merkezi Velingrad... 

Velingrad;

Velingrad  Balkan yarımadasının en önemli termal ve rehabilitasyon merkezlerinden bir tanesidir.  Altı değişik kaynak sayesinde stress ve rahatlama ile birlikte solunum   yolları hastalıkları romatizma sinir ve şeker hastalığı rahatsızlıkları vücuda aşırı yağlanma, kalp ve damar yolu hastalıları tedavilerinde çok önemli bir   merkezidir. fizik rehabilitasyon merkezi olarak Bulgar sağlık bakanlığı birlikte iş birliği yapmaktadır.

 

 Hisar;
bölgesinde ise prostat başlangıcı böbrek taşı karaciğer hastalıkları, gastrit, sarılık sonrasındaki tedavi, sinir ve şeker hastalıkları tedavisinde öncüdür.

mavitikBania;

Velingrad ve hisar bölgesinden en faklı özelliğin çamur tedavisinin bir çok rahatsızlığın yanı sıra cilt hastalıkları ile ilgili tedavi özelliğinde bulunmasıdır.Açık ve kapalı termal havuzları konaklayanlara Velingrad ve Hisar daki diğer özellikleri de sunmaktadır

mavitikPavel Banya;

Bulgaristan’da omurilik hastalıkları dendiğinde tedavi merkezi olarak ilk akla gelen yerlerden biri Pavel Banya. Şehirde eski çağlardan beri şifa niyetiyle kullanılan kaplıcalar, bugün ülke içi ve dışından yüz binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Pavel Banya’da dokuz olan hidrotermal sayısının 7’si 50 ila 61 derece sıcaklığa sahip ve az mineralize sulardır. İkisi ise radonlu değildir. Spa merkezi, omurilik, ortopedi, travmatoloji merkezi ve çevresel sinir sistemi tedavilerinde başarı ile kullanılıyor. Buradaki kaplıca vertebral hastalıklar (fıtık, diskler arası hasarlar, radikulit vs.) için en etkili yerdir. Buradaki kaplıca suları kemik kırılmaları ve travmalar sonrası  hızlı iyileştirici etkiye sahiptir. Bazı kalp ve damar, anemi, verem, ağır diyabet ve siroz gibi hastalara ise suyun zarar verebileceği gerekçesi ile tavsiye edilmiyor. Pavel Banya sadece suları ile değil aynı zamanda doğal güzellikleri ile de şifa niyetiyle gelenleri büyülüyor. Stara Planina dağında bulunan Vrıh Botev, Şipka ve Buzluca izlenebiliyor. Ayrıca şu yaz vakitlerinde yeşillikler içindeki şehir, karlarla kaplı dağ manzarası ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Gül bahçeleri ise terapi yapanlara ayrı bir güzellik sunuyor. Şehir, sahip olduğu ününü en çok tarihten beri tedavi için kullanılan termal sulara borçlu. Yumuşak ve hafif alkal olarak tabir edilen mineral sular, radonlu, silisyumlu ve orta derece flürör ihtiva ediyor. Tüm sular berrak, renksiz ve az da olsa kükürt kokuludur.  Tedavi, küvet (vana) ve havuzda olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor. Şehrin iki kilometre yakınında ‘Dıbravata’ olarak bilinen yerde kalp ve akciğere iyi geldiği ispat edilen kaynak suyu akıyor. Güneyde ise Pavel Banya’daki sular ticari amaçla kullanılma potansiyeline sahip bulunuyor.

Nareçen Banya:

Nareçen, depresif hastalara şifa sağlıyor, sinir hastalıkları, migrene iyi geliyor. Dolaşim sistemi rahatsızlıkları da burada tedavi ediliyor.

mavitikMineralni Bani (Haskovo):

Mineralni Bani   Kaplıca suyu 59 derece sıcaklıktadır. Banyo ile tedavi etme ilmine sahip olup zengin mineraller içermektedir. Kaplıcalarda bulunan   sanatoryumlarda şifalı su ile arterial(damar) hastalıklarda, Bürger hastalığı tedavisinde dünyada ün kazanmıştır. Bu spesifik    hastalıkların dünyada yalnızca üç yerde ve Bulgaristan’da Mineralni Bani’de tedavisi yapılmaktadır.
   Ateşli eklem romatizmalarında, kireçlenmelerde, eklem ve kemiklerde, Sokolski buyo, lumbago, jinekolojik ve dermatolojik    hastalıkların tedavisinde de çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Kaplıca suyu içildiğinde böbrek, kolit, ülser, kronik gastrit ve bağırsak    hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Şimdilik, misafirlerin kullanımına açık üç termal otel kompleksi bulunmaktadır –    “Yoniko”,”İzvorite” ve “Bulgaria”. Termal otel Toplika’da SSK kurumuna bağlı olanlara öncelik tanınmaktadır.


 

Her hakkı Koşukavak Seyahat Acentesi'ne aittir © 2011 Site Kullanım Şartları Gizlilik
Gebze Tasarım