Arnavutluk

23.03.2023

Balkan yarımadası ülkesi olan Arnavutluk başkenti Tiran olup nüfusu 2,5 milyon'dur.Ülkenin son zamanlarda kalkınması ile yabancı yatırımcılar Arnavutluğa ilgi göstermeye başlamıştır.

Tiran gezilmesi kolay bir yerdir.Mimari eserler daha çok Rus ,İtalyan ve Osmanlı dönemine aittir.Skanderber Meydanın'dan tura başlayabilirsiniz.Tiran'da turizm bakımından önemli yerler bulunuyor. Bunlardan başlıcaları;Ulusal tarih müzesi, Ethem Bey Camii,Martyrs Mezarlığı ve saat kulesi'dir.

Müslümanların çoğunlukla olduğu Arnavutluk'da gelenek ve görenekler ağırdır.Geleneksel aile yapısı ataerkildir.Aile içi disiplin her zaman ön plandadır.Ülkede sayılı olmakla beraber eğlence alanları kısıtlıdır ve gece kulübü türünde yerlere rastlanmaz. Bar ve taverna sayısı yok denecek kadar azdır. 

Ülke mutfağı bizden etkiler taşımaktadır.Arnavutlar'ın yaptığı kiremit kebabı bizim yaptığımız kebaplar aynı benzerlikte.Tatlı olarakda börek tatlısı adında bir tatlı çeşitleri var ve bu da bizim baklavamız ile aynı lezzetdedir.Yoğurt ve patlıcan ile beraber yaptıkları yemekler lezzet olarak ön planda.

Arnavutluk alışveriş olarak çok tercih edilen bir bölge değildir ancak ülkede büyük ve küçük galeriler ile zenginleştirilmiştir.Tiran'dan hediyelik eşya olarak farklı türde alternatif giysiler ve el işi ürünleri alabilirsiniz.

Balkanlar Tanıtım Filmi