Arnavutluk

Balkan yarımadası ülkesi olan Arnavutluk başkenti Tiran olup nüfusu 2,5 milyon'dur.Ülkenin son zamanlarda kalkınması ile yabancı yatırımcılar Arnavutluğa ilgi göstermeye başlamıştır.

Tiran gezilmesi kolay bir yerdir.Mimari eserler daha çok Rus ,İtalyan ve Osmanlı dönemine aittir.Skanderber Meydanın'dan tura başlayabilirsiniz.Tiran'da turizm bakımında önemli yerler bulunuyor.Bunlardan başlıcaları;Ulusal tarih müzesi, Ethem bey camisi,Martyrs Mezarlığı ve saat kulesi'dir.

Müslümanların çoğunlukla olduğu Arnavutluk'da gelenek ve görenekleri ağırdır.Geleneksel aile yapısı ataerkil'dir.Aile içi disipline her zaman ön plandadır.Ülkede sayılı olmakla beraber eğlence alanları kısıtlıdır ve gece kulübü ve türünde yerlere rastlanmaz. Bar ve taverna sayısı yok denecek kadar azdır. 

Ülke mutfağı bizden etkiler taşımaktadır.Arnavutlar'ın yaptığı kiremit kebabı bizim yaptığımız kebaplar aynı benzerlikte.Tatlı olarakda börek tatlısı adında bir tatlı çeşitleri var ve bu da bizim baklavamız ile aynı lezzetdedir.Yoğurt ve patlıcan ile beraber yaptıkları yemekler lezzet olarak ön planda.

Arnavutluk alışveriş olarak çok tercih edilen bir bölge değildir ancak ülkede büyük ve küçük galeriler ile zenginleştirilmiştir.Tiran'dan hediyelik eşya olarak farklı türde alternatif giysiler ve el işi ürünleri alabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Sizin için seçtiklerimiz