Bosna Hersek

Bosna Hersek

24.03.2023

Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan 7 ülkeden biri olan Bosna Hersek, Batı Balkanlar’ın ortasında yer alıyor. Kuzeyde ve batıda Hırvatistan, doğuda Sırbistan, güneyde Karadağ ile komşu olan ülke, 2013 yılındaki son sayıma göre 3 milyon 531 bin 159 nüfusa sahip. Bosna Hersek’te en kalabalık etnik grubu yüzde 50,11 ile Boşnaklar oluşturuyor. 51 bin 197 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Bosna Hersek’te, birbirleriyle neredeyse aynı olan üç resmi dil (Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça) kullanılıyor.

Fatih Sultan Mehmed döneminde, 1463 yılında Osmanlı himayesine giren Bosna Hersek, 1878 yılına kadar Osmanlı himayesinde kaldı. Daha sonra önce Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, ardından Yugoslavya topraklarının  parçası olan Bosna Hersek, 1992 yılında merhum Aliya İzzetbegoviç önderliğinde bağımsızlığını ilan etti. 

Yemek kültürleri açısından Türk mutfağına uzak olmayan bir mutfaktırdır.Ortak osmanlı kültürünün verdiği benzerlik yemeklere de yansımıştır. Farklı hazırlanışı ve sunumuyla Cevabi köftesi , odun ateşinde pişirilen böreği, isde yapılan  kuru et Boşnakların en çok tercihleridir. Lokumla beğeninize sunulan Türk Kahvesi ülkede popüler içecektir ve çok fazla tercih edilmektedir. Boşnakların en çok vazgeçemedikleri yöresel içecekler ise  ayran,rasol meyve suları,değişik tat da şerbetlerden oluşmaktadır.Yurtdışına yapacağınız balkanlar gezisi hem kültür hemde tarih olarak sizi etkileyecektir.

Saraybosna şehrinde yer alan Eski Kent,buraya özgü hediyelik eşyaların satın alınabildiği turistlerin uğrak yeridir. Türklerin de ikamet ettiği Baş çarşı kuyumculuk başta olmak üzere ,çömlek işlerinin satıldığı pazarıyla ünlüdür. 

Balkanlar Tanıtım Filmi