Bulgaristan

Bulgaristan

24.03.2023

Bulgaristan gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ülkedir.Bulgaristan kayak tutkusuyla yanıp tutuşanların tercihi olmakla birlikte yaz sezonunda deniz,kum ve güneş tatili seven turistlerin Türkiye'ye yakın olmasından dolayı akınına uğruyor.

Başkenti Sofya olan Bulgaristan; diğer Avrupa ülkelerine göre turistik açıdan çok popüler değildir fakat ülke görkemli plajları, kiliseleri, doğası ile güzel bir ülkedir.

Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır ve halkın neredeyse tamamı Bulgarca konuşmaktadır. Bulgarca dışında Türkçe ve Rusça bilenlerin sayısı da oldukça fazladır. Para birimi olarak da Bulgar Levası kullanılmaktadır.

Bulgaristan yerel saati ile Türkiye saati arasında fark yoktur

Sofya ( Sofia ), Bulgaristan'ın başkenti olmakla beraber en büyük şehri konumundadır. Nüfusu ise yaklaşık olarak 1,4 milyon kişiden oluşmaktadır. Balkan yarımadasının merkezi konumunda olan, Bulgaristan'ın batısındaki Sofya havzasında yer almakta olan bir bölgedir.

Ulusal ve yerel mutfaklarıyla ünlü olan Bulgaristan yemek anlamında oldukça zengin çeşitler sunmaktadır.Her kesime ve bütçeye uygun yiyecekler bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur.Deniz ürünlerinden tutun da,Ortadoğu ve Asya mutfaklarına, fast food'dan dünya mutfaklarına kadar alternatifi bol olan bir ülkedir.Bulgaristan'ın en önemli malzemeleri arasında et,sebze,sarımsak,soğan ve baharat çeşitleri bulunmaktadır.Bulgaristan mutfağı Yunanistan ve Türkiye mutfağından fazlasıyla etkilenmiştir.En sevilen lezzetler arasında musakka,sarma ve tatlılardan baklava yer almaktadır.Diğer farklı lezzetleri arasında salata,tarator,güveç,baharat ve etli köfte,fasülye çorbası yer almaktadır.

Buraya özgü ürünler ve hediyeliklerin yanında,ünlü markalar,kozmetikler,elektronik eşyalar Sofya'yı en ünlü alışveriş merkezleri arasında yapar.En popüler alışveriş merkezleri arasında Pirotska,Rakovski,Vitosha bulvarı ve Assen caddeleri gelmektedir.Sofya halkının yaptığı el sanatlarından; ahşap oymalar,işlemeler ve kolyelerden sevdiklerinize alabilirsiniz.

Bulgaristan Turu Reklam Filmi

Bulgaristan Varna Turu Reklam Filmi

Bulgaristan Pamporovo & Bansko Reklam Filmi