Kosova

23.03.2023

Kosova, Güneydoğu Avrupada'da, Sırbistan devleti sınırları içinde kalan ve denize çıkışı olmayan ve Arnavutluk ve Makedonya ile komşu olan, 1999 yılından bu yana fiilen Birleşmiş Milletler idaresinde olan bir bölgedir. Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 

Kosova'nın topraklarının büyük bir kısmı dağlık arazidir.Makedonya sınırı boyunca Şar Dağları uzanmaktadır. Burada kış turizimi faaliyetleri yapılmaktadır. Brezovica en önemli kış turizmi kentlerinden birisidir.Kosova dağları çok yüksek ve dik yamaçlara sahiptir. 2656 m ile Djeravica zirvesi ülkenin en yüksek doruğudur. Drenica,Carraleva gibi kentleri bu bölgelerdeki yüksek yamaçlara kurulmuş yerleşim birimleridir. 

Kosovanın güneybatısında Arnavutluk Alpleri uzanmaktadır. Kuzeyinde ise Kopanik Dağları bulunmaktadır. 

Ülke mutfağı bizden etkiler taşımaktadır.Arnavutlar'ın yaptığı kiremit kebabı bizim yaptığımız kebaplar aynı benzerlikte.Tatlı olarakda börek tatlısı adında bir tatlı çeşitleri var ve bu da bizim baklavamız ile aynı lezzetdedir.Yoğurt ve patlıcan ile beraber yaptıkları yemekler lezzet olarak ön planda.

Arnavutluk alışveriş olarak çok tercih edilen bir bölge değildir ancak ülkede büyük ve küçük galeriler ile zenginleştirilmiştir.Tiran'dan hediyelik eşya olarak farklı türde alternatif giysiler ve el işi ürünleri alabilirsiniz.

Balkanlar Tanıtım Filmi