Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadasında yer alan bir devlet. Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan-Karadağ’ın yer alır. Başkenti Üsküp olan ülkenin Yüzölçümü 25.713 km2, nüfusu 2.100.000, resmi dili Makedonca ve para birimi Makedonya Dinarı’dır.

Fiziki Yapı Makedonya, fiziki olarak, tektonik yer değiştirmelerin gençleştirdiği çok yaşlı yükseltilerle kaplı dağlık bir araziye sahiptir.

İklim Ülke toprakları genelde engebeli araziden meydana geldiğinden kara iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları da soğuk geçer.

Başkent Üsküp tarihi çok eskilere dayanan yerleşim merkezidir.Old Bazaar içinde osmanlıdan günümüze kadar korunmuş Mustafa Camii, Kurşunlu Sulu Han ve Davut Paşa Hamamı bulunmaktadır.Güneyde yer alan Ohird gölü Ohrid kentinde yer almaktadır. Derinliği 286 metre olan göl dünya üzerinde yer alan ve en berrak suya sahip olma özelliği ile listede ilk dörtte yer almaktadır.Yurtdışı turlarda seyahat severlerin en çok tercih ettikleri bölege yine Ohrid ve civarıdır.  

Balkanların vazgeçilmezi börek yine bu ülkedenin damak tadıdır. Ispanaklı Üsküp böreği, Sarmsa ve Tiyasina diğer tatlar arasındadır.kendilerine özgü yemeklerde başı kaymakçina almaktadır. Manca bir diğer adıyla Yugoslav salatasının tadına mutlaka bakılmalıdır.patlıcan, domates, yeşil sivri biber ile misafirlere sunulmaktadır .Kemikleri alınmış kuzu etinden sunulan  “Makedon yahnisi” de apayrı bir tada sahiptir. Odun ateşinde güveç içinde pişirilen kuru fasulye de mevcut.

Türk Çarşısı alışveriş severler tarafından tercih edilen ve ziyaret edilen merkezdir.Üsküp'ün eskiye ve yeniye ait bir çok Üsküp hatırası bulabilirsiniz. Çarşı da Makedonya'da yetişen taze sebze ve meyvelerden alıp tadına bakabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar
Sizin için seçtiklerimiz