Romanya

24.03.2023

Romanya Orta Avrupa'nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası'nın kuzeyinde bulunan bir ülke. Ülke; Ukrayna, Moldova,  Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz'e de kıyısı vardır.

Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler içinde 7. büyük yüz ölçümü ve  9. büyük nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti konumundaki Bükreş, 2,2 milyon nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük 6. kentidir. Erdel bölgesinin büyük kentlerinden Sibiu,2007 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Romanya'nın doğal ve tarihi güzellikleri her yıl ülkeye milyonlarca turist çekmektedir.

Ticaret, turizmi takiben gelişmiş ikinci büyük sektördür. Turizm ülkenin en dinamik ve hızlı büyüyen sektörüdür. Dünya Gezi ve Turizm Konseyi'ne göre Romanya turizm alanında en hızlı büyüyen 4. ülkedir.

Rumen mutfağı oldukça zengin ve çeşitlidir.Yerel halk buraya gelen turistleri ekmek,tuz,erik rakısı ve şarap ile karşılarlar.Şehrin köy kısımlarında lahana sarması ,et yemeği, sulu köfte,mamaliga ve balık ağırlıklı olarak tercih edilmektedir.Romenlerin dünyaca ünlü ve tanınmış şarapları mevcut.Bu şaraplar uluslararası yarışmalarda ödül almıştır.Bunlara örnek vermek gerekirse; Tarnave,Cotnari,Muscat Otonel,Cabarnet Sauvignon,Pinot ve Merlot'dur. Kent mutfağının olmazsa olmaz malzemeleri ; et,balık,sebze,süt ürünleri,yumurta ve meyvedir.Elindeki malzemelerden oldukça iyi faydalanan Romenler uluslararası mutfakta da da oldukça başarılıdır.Her kategoriden yemek ve restoran bulabilirsiniz.Romenlerin popüler aktivitesi dans eşliğinde yemek yemektir.Bu yüzden restoranların çoğunda dans pistine rastlarsınız.Kahve içilen yerler de şehirde oldukça önemlidir.Türk kahvesinin popülerliği bir yana sütlü kahve,nescafe,espresso ve rumen kahvesi de tercih edilen içeceklerdir.

Ülkede her bütçeye uygun çok sayıda sanat galerisi,özel dükkanlar,alışveriş merkezi, kitapçılar, uluslararası zincirler ve butikler bulunur.Seramikler,çömlekler, kristal ve cam bardaklar,antikalar ülkenin başlıca el sanatları ve hediyelik eşyalarıdır.Başkent Bükreş'te antika gibi otantik eşyalar ve çömlekçilik kentin en önemli sanat ve zanaat ürünlerindendir.Historical Center (Tarihi Merkez) ve Calea Victoriei ve yakınlarında bulunan sanat galerilerinden kente özgü antikalar bakabilir,sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Balkanlar Tanıtım Filmi