Girne Lefkoşa Turu

 • Tarih Sorunuz
 • 2 Gece / 3 Gün
 • Tur DETAY

  07:45 Sabiha Gökçen TK7620 Sever sayılı THY Uçağı ile Havalimanına vardıktan sonra rehberimiz eşliğinde konforlu araçlarla Kıbrıs’ı keşfetmeye başlıyoruz. Sırasıyla gezeceğimiz tarihi ve kültürel mekanların yanında dini olarak önemli bir yere sahip cami ve medreseleri ziyaret edeceğiz.

  09:00 Girne Kapısı; Eski Lefkoşa şehrinin sınırlarını belirleyen surlarda 3 önemli kapı, 3 önemli geçiş noktası bulunmaktadır. Girne Kapısı, bu önemli giriş-çıkış noktalarından biridir.

  09:15 Lefkoşa Mevlevihanesi; Lefkoşa’da 1593 yılında Kıbrıs fatihlerinden Arap Ahmet Paşa tarafından kurulan Mevlevi Tekke ve türbesi günümüze kadar gelmiştir. Mevlevi Tekkesi aynı zamanda Mevlevi Kültürü müzesi olarak kullanılmaktadır. Mevlevihane, Osmanlı döneminde önemli Mekânlardan birisidir. Osmanlı döneminde gemi ile hacca gidenlerin uğrak yeri olmuştur. Mevlevihane, yetiştirdiği insanlar ve verdiği hizmetlerle Kıbrıs’ta Osmanlı Türk tarihinin önemli kurumlardan birisi olmuştur.

  17. yüzyılda Rumeli Beylerbeyi olan Ferhad Paşa bakımsızlıktan harap olmaya yüz tutmuş Mevlevihane’yi yeniden inşa ettirmiştir. Türkiye’de Cumhuriyet ilanından sonra Anadolu’daki tekkeler kapatılınca, Kıbrıs’taki Mevlevi Haneye, Halep Mevlevi Hanesinden Şeyh Şamlı Dede atandı. Şeyh Şamlı Dedenin vefatına kadar bu görevi sürdürmüş; Şeyh Şamlı dedenin vefatından sonra tekke önemini kaybetmiştir. Vakıflar idaresinin Türk toplumuna devredilmesiyle, 1956’dan itibaren tekkenin bazı odaları “Türk Çocuk Yuvası” olarak kullanılmış, kalan bazı odalar 1963’te Kıbrıs Türk Etnografya Müzesi olarak hizmete açıldı. 2001-2002 yılında yeniden düzenlendikten sonra 17 Aralık 2002 tarihinde Şeb-i Arus töreni ile Mevlevi Müzesi olarak yeniden ziyarete açıldı.

  09:30 Dr. Fazıl Küçük Müzesi; Müze Konutu Dr. Fazıl Küçük ile ailesinin uzun yıllar yaşadığı No.172 Girne Caddesi Lefkoşa’daki konutları, 1925 yılında kesme sarı taştan inşa edilmiştir. Dr. Fazıl Küçük ailesine satın alma yoluyla geçen binanın zemin katı liderimiz tarafından hasta muayene odası, idarehane 1940-1958 yılları arasında klinik, üst katı da konut olarak kullanıldı. Yaşam yeri doktorluk mesleğini sürdürdüğü, mücadelenin başladığı ve yönetildiği konut, 14 Mart 1997 tarihinde müze olarak düzenlemiştir.

  09:50 Büyük Han; Lefkoşa Sur içinin eskiyi yaşatan havası içerisinde muhteşem bir yapıdır. 1572’de Kıbrıs’ın ilk Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından yaptırılmış. Lefkoşa’nın en önemli Türk devri yapıtlarından olup, adada inşa edilen ilk Türk mimari eseridir. Yapı, İngilizler tarafından 1878’den 1893 yılına kadar hapishane olarak kullanıldı. Büyük Han, restorasyonunun tamamlanmasının ardından 2002 yılında bu kez bir kültür sanat merkezi olarak halkın hizmetine sunulmuştur.

  10:30 Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) ;14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından St. Sophia katedrali adıyla Gotik mimarisiyle yapılan, Osmanlı Dönemi’nde ise camiye çevrilen anıtsal bir yapıdır. Lüzinyanların baş katedrali olması itibariyle Lüzinyan krallarının Kıbrıs krallık tacını giydikleri yerdir

  Ancak ilkin 1373 yılındaki Ceneviz akınlarından, 1491 ile 1547 yıllarındaki iki büyük yer sarsıntısından hayli zarar gömüştür. Osmanlıların Lefkoşa’yı fethettikleri 9 Eylül 1570 tarihinde kullanılamayacak derece harap durumda olduğundan, cami olarak kullanılmak üzere tamir edilirken içine mihrap, minber ve kürsü eklenmiştir. Lala Mustafa Paşa Lefkoşa’nın fethinden sonraki ilk Cuma namazını, 15 Eylül 1570 tarihinde, bu camide kılmıştır.

  Osmanlı Dönemi boyunca Ayasofya Camisi adıyla bilinmiştir. Kıbrıs II. Sultan Selim tarafından fethedildiğinden, Kıbrıs Müftüsü Caminin adını 13.8.1954 tarihinde ‘’Selimiye Camisi’’ olarak değiştirdi.

  11:30 Barbarlık Müzesi; Müze,4 Aralık 1963'te başlayan olaylarda, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli dr Binbaşı Nihat İlhan'ın evinin EOKACI Rum çeteleri tarafından 25-26 Aralık 1963 gecesi basılarak, ailesinin hunharca ve canice burada kurşuna dizilerek şehit edilmiştir sonrasında müze yapılarak 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılmıştır.

  12:00 Yeşil Hat (Panoramik); Yeşil Hat, Kıbrıs'ta var olan iki ayrı devleti Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (de facto) ayıran bölgeyi belirtmek için kullanılmaktadır.

  İlk olarak 1964 yılında, o tarihte Birleşmiş Milletler'e bağlı "barış kuvvetleri" komutanı Peter Young tarafından ortaya konmuştur. Kendine bağlı kuvvetleri Lefkoşa'nın değişik bölgelerine dağıtan general Young, harita üzerine, daha sonra "Yeşil Hat" adını alacak olan yeşil renkli kalem ile bir hat çizer. "Yeşil Hat"ın bugünkü sınırları ise 1974 yılındaki Kıbrıs Harekâtı ile belirlenmiştir.

  13:00 TMT Anıtı ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş Kabri; Rum EOKA örgütü, aslen İngilizlere karşı mücadele etmek için 1955 yılında kurulmuştu. Örgütün ideolojisi olan Enosis, adadaki Kıbrıslı Türk varlığını tamamen yok saymaktaydı. EOKA İngilizlere karşı mücadeleye başlayınca İngiliz yönetimi polis gücüne çok sayıda Kıbrıslı Türk aldı ve böylece EOKA'nın saldırılarında Türk polislerle Rum EOKA'lılar karşı karşıya getirildi.

  EOKA'nın Enosis ideolojisine dayalı saldırılarından huzursuz olan Kıbrıslı Türkler ve Türkiye, buna karşılık olarak Taksim ideolojisini geliştirdi.

  EOKA'nın Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılarına karşılık vermek amacıyla 1956 yılında Volkan örgütü kuruldu. Bu dönemde Fazıl Küçük tarafından kurulmuş olan Kıbrıs Türk Mukavemet Birliği ve Kara Çete gibi diğer örgütler başarısızlığa uğrayarak Volkan'a katıldı.

  Türk Mukavemet Teşkilatı, 23 Kasım 1957 akşamı, Lefkoşa varoşlarındaki Eğlence'de, Türkiye Kıbrıs Büyükelçiliği görevlisi Mustafa Kemal Tanrısevdi'nin evinde, Rauf Denktaş, Burhan Nalbantoğlu ve Mustafa Kemal Tanrısevdi tarafından kuruldu. Lefkoşa Türk Lisesi tarafından basılıp 26 Kasım 1957 günü örgüt, tüm Kıbrıslı Türk direnişçilerini TMT çatısı altında toplanmaya çağıran ilk bildirisini yayınladı. Ancak Türkiye tarafından desteklenmeyen bir mücadelenin başarıya ulaşmayacağı düşünülmesi nedeniyle, bu dönemde herhangi bir yapılanmaya gidilmediği gibi herhangi bir lider de belirlenmedi.

  Denktaş, 2 Ocak 1958 günü Fazıl Küçük'le gittiği Ankara'da Türkiye Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'yla görüştü ve konudan bahsetti. Zorlu Denktaş'a gönderirlerse silah alıp alamayacaklarını sorunca Denktaş alabileceklerini söyledi. Rüştü konuyu Genelkurmay Başkanlığı'na bildirdi. Konuyla ilgili olarak birkaç ay süren değerlendirmeler sonrasında örgütün kurulması için izin çıktı ve bu iş için Daniş Karabelen görevlendirildi.

  Örgüt 18 yaşını geçmiş erkek veya kız gençlerle oluşturulacak, örgüte alınanların Türkiye'de veya Kıbrıs'ta eğitimden geçirilmesi zorunlu olacaktı. Planda örgüt mevcudu kısa vadede 5000, uzun vadede 10,000 olarak planlanmıştı. Kıbrıs'a TMT lideri başkanlığında ilk etapta beş subay gönderilecek, örgütün gelişmesine paralel olarak bu sayı ilk önce ona, daha sonra yirmiye çıkarılacaktı. Bunların yanı sıra en az on beş yedek subay da adaya gönderilecekti.

  Nisan 1958'de Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş TMT'nin yapılanmasını konuşmak üzere Ankara'ya çağrıldı. Yapılan toplantıda 1958-60 döneminde TMT'de görev alacak Türk askerlerine ilişkin 23 kişiden oluşan bir liste hazırlandı. Toplantıda ilk TMT lideri olarak Rıza Vuruşkan'ın (kod adıyla "Ali Conan") atanması kararlaştırıldı. 5000 gençten oluşan silahlı gücün eğitiminin ise 1959 yılı sonu itibarıyla tamamlanmış olması hedeflendi.

  Vuruşkan ve dört diğer subay 31 Temmuz/1 Ağustos 1958 gecesi Kıbrıs'a vardı. TMT'nin fiili olarak kuruluşu bu tarihte gerçekleşmiştir ve bu nedenle bu tarih kuruluş yıldönümü olarak kutlanır. Örgütün kurulmasının ardından kişiliği, yaşı ve sağlığı itibarıyla uygun görülenler yemin ederek örgüte üye oldular.

  14:00 Boğaz Şehitliği; Kıbrıs Harekatı’ndan şehadet şerbeti içen er ve erbaşların anısına yapılan mezarların bulunduğu Boğaz Şehitliği Kıbrıs'ın en görülesi yerlerinden biridir.

  Lefkoşa-Girne yolundan gidildiğinde Boğaz bölgesinde bulunan şehitlik, turistler tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Şehitlik, GKK Komutanı Tuğgeneral Galip Mendi'nin çalışmaları sonucunda anıtsal yapı kazanmıştır. Şehitlik için aynı zamanda; Prof. Dr. Tankut Öktem'in yaptığı büyük bir Mehmetçik, 4 aslan, 4 anıtsal türden heykellerin yanı sıra 5 tane rölyef hazırlamıştır. Kıbrıs'ın gezip görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Boğaz Şehitliği'nde 287 TSK askeri ve 26 Kıbrıslı Türk askerinin cenazesi vardır.

  15:30 Daha sonrasında Beşparmak dağlarında bulunan ziyaret mekanımız eşsiz Girne manzarasını izleyeceğimiz St. Hilarion Kalesi… Mısır’dan Kıbrıs’a 370 yılında göçmen olarak gelen ve ömrünün son yıllarını ibadetle geçiren Aziz Hilarion kalenin durduğu yere başta kilise ve manastır inşa eder ve daha sonrasında adaya gelen akınlar neticesinde etrafı sağlamlaştırılarak kaleye dönüştürülür.

  16: 30 Rehberimiz eşliğinde hareket ederek Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Açık Hava Müzesi’ne ulaşarak ilk ziyaretimizi yaptıktan sonra hemen yanında bulunan Barış ve Özgürlük Müzesi Anıtına yürüyerek geçiyoruz.

  Girne’deki bu şehitliğe, Kıbrıs Harekâtın ’da Kıbrıs'a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu'nun ismi verilmiştir. Yürüyerek ulaştığımız Barış ve Özgürlük Müzesi olarak hizmet veren Makarios’un diş doktoru Yorgacis’in evi, Kıbrıs Türkünün mücadele tarihinde bir dönüm noktası olan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtının başladığı 20 Temmuz gününün gecesi karargâh binası olarak kullanılmıştır. Bu binada o dönem kullanılan birçok materyal sergilenmektedir.

  17:15 Bu gün turumuzu tamamlayarak otelimize doğru hareket ediyoruz

Dahil Olan Hizmetler

Çift yön uçak biletleri

2 Gece yarım pansiyon (sabah kahvaltı, akşam yemeği) Tercih edilen Otel konaklaması

Çift yön hava alanı transferi

Tam zamanlı giriş ve çıkış günü olmak üzere yerel kültür turu

Araç içi ikramlar

Ören ve müze girişleri

Profesyonel rehberlik hizmetleri

Seyahat Sigortası

Dahil Olmayan Hizmetler

Yurt dışı çıkış harç pulu

Otelde ve tüm öğün yemeklerde yapılacak ekstra harcamalar

Öğlen yemekleri

Ödeme Koşulları

İlk olarak 1 Eylül tarihinde %30,

İkinci olarak 1 Ekim tarihinde %30,

Son olarak giriş gününden 10 gün önce geriye kalan miktarın tamamı ödenmelidir.

Kur değeri 5.45 TL olarak fiyatlandırmalar yapılmıştır. Kur değerinde %5 üzerinde bir fark oluşması durumunda ödenmeyen miktara aradaki fark yansıtılacaktır.

İptal ve İade Şartları

Tur Tarihine 45 gün kala tarihine kadar %100 geri iade edilir

Tur Tarihine 30 gün kala yapılacak iptallerde ödenen miktarın %70’i iade edilir

Tur tarihine 15 gün kala yapılacak iptallerde ödenen miktarın %50’si iade edilir.

Giriş tarihine son 7 gün kala yapılacak iptallerde %30 iade edilir.

Daha sonraki tarihlerde yapılacak iptallerde iade bulunmamaktadır.

Not:

Paket turlar kontenjanlarla sınırlıdır.

Grup rezervasyonlarınızı 444 45 98 numaralı telefonumuzdan yada info@kosukavak.com.tr adresinden yapabilirsiniz.

Derya Tekin Kapadokya Turu

Uzun zamandır kapadokyaya gitmeyi düşünüyordum. Sizler sayesinde gitmiş oldum ekibinize ilgilinizden dolayı teşekkür ederim.

Murat Tonguç Yunanistan Turu

Daha önce de katıldığım turlar da vardı her zaman mutlu ayrılmışımdır. Yine çok güzel bir tur oldu rehberimize ve tüm Koşukavak ekibine teşekkürü bir borç bilirim.