7 GECE 8 GÜN BALKAN TURU

BOSNA HERSEK – KARADAĞ – ARNAVUTLUK – KUZEY MAKEDONYA – KOSOVA

999,00 €

Tarihe göre farklılık gösterir.

 • Single Farkı
  250,00 €
 • Çocuk Satış Fiyatı
  800,00 €
 • Bebek Satış Fiyatı
  700,00 €

Farklı dönemleri görmek için tarih seçiniz.

Bizi Arayın Tur Programı Yazdır
 • 8 Gün / 7 Gece
 • 5 Ülke / 19 Şehir
 • Vize Gerekmiyor
 • İSTANBUL HAVALİMANI Kalkışlı
 • Uçaklı Transfer
7 GECE 8 GÜN BALKAN TURU TUR PROGRAMI

7 GECE 8 GÜN BALKAN TURU

BOSNA HERSEK – KARADAĞ – ARNAVUTLUK – KUZEY MAKEDONYA – KOSOVA

1.GÜN: İSTANBUL – SARAYBOSNA

THY tarifeli uçağı ile İstanbul’dan hareket ve Saraybosna’ya varış. Havalimanında bizleri bekleyen transfer aracı ile rehberimiz eşliğinde 92 – 95 yılları arasında yapılan savaşta Boşnakların en kritik hamlelerinden biri olan ve havalimanının altına kazılan Yaşam tünelini ziyaret ediyoruz. Savaşın seyrini değiştiren ve tarihin en uzun kuşatması ( 4 yıl 4 ay ) sayılan Saraybosna kuşatmasını yaran bu tünel ve müzesinde orijinal görüntülerden hazırlanmış 15 dk lık bir video ile savaşı hissediyoruz. (Bölgenin yoğun olmasından dolayı turun aksamaması adına rehber uygun görürse Savaş Tüneli turu yapılacaktır yada yapılamayacaktır).  Fotoğraf galerisi, savaş haritası ve savaş zamanında kullanılan araç gerecin sergilendiği bu müzeyi gezdikten sonra Başçarşı’ya hareket. Yolumuzun üzerinde halen savaş zamanı yapılan bombardımanın izleri bulunan binaları, Avrupa’nın ilk elektrik motorlu tramvay hattı olan ve Saraybosna’yı halen aktif olarak baştan başa dolaşan tramvay hattını, Tito dönemi Yugoslavya Halk Ordusu’na ait ancak günümüzde Saraybosna üniversite kampüsü olarak kullanılan binaları, ABD’nin dünyanın en büyük ikinci büyükeçiliği binasını, Saraybosna şehir müzesini, Parlemento binasını, Arap yatırımcılar tarafından yapılan ve bölgenin en büyük AVM sini görerek Başçarşı’ya varıyoruz. İlk durağımız  1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya  Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitlik. Savaş şehitlerine Fatiha okuyup rehberimiz tarafından Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Alija Izetbegoviç ve hayatı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Osmanlı döneminden kalmayı başarabilmiş Arnavut kaldırımlı Boşnak – Türk mahallesinden geçerek Başçarşı yaya turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında göreceğimiz yerler ;

                    18.yy Boşnak mimarisi ile yapılmış Sebil (Dileyen misafirlerimiz Saraybosna’nın simgesi ‘Sebil’ manzaralı ‘’Meşhur Tarihi Kahvana’’ da kahvelerini yudumlayabilirler. Ayrıca isteyen misafirlerimiz buradan tarihi Boşnak kahvesi de alabilirler.)

                    Osmanlı döneminden kalmayı başarak tek aktif sanat sokağı ‘’ Bakırcılar Sokak ‘’

                    Çarşı camii

                    Moriça Han ve içerisinde bulunan Genç Müslümanlar teşkilatı lokali ‘’ Mladi Muslimani ‘’

                    Kanuni Sultan Süleyman’ın halaoğlu Gazi Hüsrev bey camii ve türbesi

                    Saat Kule

                    Kurşunlu Medrese

                    Gazi Hüsrev bey müzesi ve kütüphanesi

                    Avrupa’nın ilk umumi tuvaleti

                    1. Dünya savaşının çıktığı yer olarak bilinen Latin köprüsü

                    Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan Hünkar Camii

                    At meydanı - Okmeydanı

                    Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakır Baba Camii

                    Ortodoks Kilisesi

                    Alija Izetbegoviç parkı ve parkta sürekli satranç oynayan Saraybosna’lı emekliler

                    Ferhadiye Camii

                    Ferhadiye Caddesi ( Saraybosna’nın İstiklal Caddesi )

                    Musevi Sinagogu

                    Katolik Kilisesi – Katedral – İsa’nın Kalbi Kilisesi

                    Saraybosna gülleri ( Savaş zamanı bir bomba ile birden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar )

                    Fırın yeri katliamının yapıldığı nokta

                    6 Nisan 1945 te Yugoslav ordusu tarafından Almanlan işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan sönmeyen ateş

                    5 Şubat 1994 te Pazar yeri katliamı olarak anılan ve 68 kişinin hayatını kaybettiği Markale Semt pazarı

                    Avusturya – Macaristan döneminde Hükumet Konağı ( Belediye binası ) olarak yaptırılan ve savaş dönemi yakılarak bir çok el yazması eserin kül olmasına neden olan Vjecnica ( Viyeçnitsa ) kütüphanesi

Başçarşı’daki yaya turumuzun ardından dileyen misafirlerimiz Saraybosna’nın simgesi ‘Sebil’ manzaralı ‘’Meşhur Tarihi Kahvana’’ da kahvelerini yudumlayabilirler. Ayrıca isteyen misafirlerimiz buradan tarihi Boşnak kahvesi de alabilirler. Serbest zamanın ardından yerel restoranımızda akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize konaklamak üzere geçiyoruz.

2.Gün : SARAYBOSNA – TRAVNİK – SARAYBOSNA 

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09.00’da Vezirler şehri olarak bilinen ve orta Bosna’da yer alan Travnik şehrine hareket. Yol boyunca Karadeniz’i andıran yemyeşil dağların arasından ve yine yol boyunca bizlere eşlik eden Bosna nehri kıyısından yapacağımız yolculuğun ardından Visoko şehrinden geçerken, meşhur Bosna Piramitlerini izliyoruz. Piramitlerin tarihi, bölgeye MS 600 yıllarında gelmeye başlayan Slav kavimlerinden önce Balkanlar´da yerleşik bulunan İlliryalılardan bile daha öncesine dayandığına dair bir teori bulunmaktadır.  Travnik şehrine varış. ( Saraybosna – Travnik 90 km ) Travnik şehri yaya turumuzda göreceğimiz yerler ;

                    Elçi İbrahim Paşa medresesi.

                    Plava Voda – Göksu nehri ve kaynağı

                    Travnik kalesi – Kale içinde yöresel kıyafet sergisi, eski Travnik fotoğrafları sergisi, mini anfitiyatro, Yıkık camii kalıntıları ve minaresi göreceğimiz yerlerdir. Şehrin en güzel manzara fotoğrafını bu kaleden çekiyoruz.

                    Alaca Cami ( Şarena Dzamija ) ve arastası

                    Travnik çarşısı

                    92 – 95 savaşında şehit olmuş ilk Türk olan Selami Yurdan’ın kabri

                    Günümüze ulaşmayı başarabilmiş vezirlerin türbeleri

                    Saat kulesi

Serbest zamanın ardından Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan ve 16 Nisan 1993 yılında çok büyük acılara ev sahipliği yapmış Ahmiçi köyüne uğruyoruz. ( Travnik – Ahmiçi 20 km ) Ahmiçi köyü camiisi avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyoruz. En küçüğü 3 aylık ve en yaşlısı 86 yaşında öldürülen 116 kişi ve hikayelerini rehberimizden dinledikten sonra Saraybosna’ya hareket. Varışımızla birlikte akşam yemeklerimizi almak üzere yerel restoranımıza geçiyoruz. Yemeğimizin ardından otelimize hareket ve konaklama.

3.GÜN: SARAYBOSNA- KONJİC – JABLANICA – BLAGAJ – MOSTAR

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardından, otelimizden ayrılıyor ve Mostar turumuza başlıyoruz. İlk durağımız olan Konjic (Saraybosna - Konjic – 50 KM) şehrine varıyoruz. Neretva nehri kenarına kurulmış 50 bin nüfuslu bu küçük şehirde 2. Dünya savaşında ve 92 – 95 savaşında hasar görmüş ve tadilatı TC Karayolları ve Tika tarafından yapılmış Osmanlı köprüsü, Kırık minareli camii, aslına uygun restore edilmiş mini çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Fotoğraf molamızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Sıradaki durağımız Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal ünvanını aldığı savaşın yapıldığı şehir olan Jablanica. (Konyits, Jablanica – Konjic 23 KM)) Aynı zamanda kuzu çevirmesi ile meşhur olan bu şehirde 1943 yılında Tito’nun Alman Nazilere karşı verdiği mücadele sonucu yıktığı köprü ve olayın cereyan ettiği bölgeyi görüyoruz. Daha sonra Buna nehri kaynağına 5 asır önce kurulmuş Alperenler Tekkesi’ne hareket ediyoruz. (Yablanitsa, Blagaj – Jablanica 59 KM) Yolumuzun üzerinde Mostar havalimanını ve Yugoslavya zamanında havalimanı karşısına yapılan ve uçaklar için sığınak olarak kullanılan askeri alanı görüyoruz. Bu alan havalimanının hemen karşısındaki tepeciğin içi oyularak uçakların saklanması için hazırlanmıştır. Kaynağına henüz ulaşılamamış ve saniyede 43.000 litreye kadar su çıkan Buna nehri kaynağına kurulmuş Sarı Saltuk tekkesi olarak da bilinen tekkeyi ziyaret ediyoruz. Tekke içinde yer alan Ali paşa türbesi ve Sarı Saltuk’un türbesini ziyaret ediyor ve tipik Anadolu evi şeklinde inşa edilmiş iki katlı bu evde Bayanlar mescidi, Meydan odası, Erkekler için mescid ve zikir odası, Hamamcık ve halvethane ve mutfak olarak kullanılan odayı görüyoruz.  Dileyen misafirlerimiz nehire nazır avluda Türk çayı içebilirler. Bugünkü son durağımız Mostar şehri. (Blagaj–Mostar 12 km )  Turumuz esnasında görülecek yerler ;

                    Şehit camiisi ve avlusundaki mezarlık. Bu mezarlığın bir özelliği de savaş esnasında Müslüman Boşnaklar ile birlikte omuz omuza çarpışan Hırvat ve Sırp Mostarlıların da metfun bulunmasıdır.

                    Bölgeye özel nehirden toplanan taşlarla işlenmiş kaldırımlı Mostar çarşısı

                    Koski Mehmet Paşa camii. Bu cami köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği camidir.

                    Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosluğu

                    Mostar Köprüsü – 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılan ve 1993 te yıkılan ancak 2004 yılında tekrar restore edilen tek kemerli köprüdür.

                    Tara Kulesi – Bu kuleler zamanında köprü güvenliğini sağlayan ekiplere mahsusken günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

                    Kriva Cuprija – Eğri köprü

                    Tabakhane camii ve hamamı – Zamanında deri işiyle uğraşan eşrafın diğer camiilerdeki cemaate koku olarak rahatsızlık vermemesi adına kendilerine özel yaptırdıkları ve altından sular akan camiidir.

Akşam yemeğimizi yerel restoranımızda aldıktan sonra konaklama Mostar’daki otelimizde.

4.GÜN: MOSTAR –  KOTOR – ST STEFAN – BUDVA – PODGORİCA (Yada İşkodra Konaklama)

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltının ardından, Karadağ’a hareket ediyoruz.  Stolac– Ljubinje– Trebinje kasabalarının içlerinden geçerek  Bosna Hersek’ten çıkış yapıyoruz. Karadağ sınırını geçtikten sonra( Mostar – Kotor 186 KM ) UNESCO tarafından koruma altına alınmış ortaçağ şehri Kotor’a varmış oluyoruz. Kotor’da yerel rehberimiz eşliğinde yapacağımız şehir turunda göreceğimiz yerler ;

                    Silah Meydanı

                    Saat Kulesi

                    Utanç Sütunu

                    Aziz Trifun Katedrali

                    Zanaatçılar Sokağı

                    Tulumba Çeşmeleri

                    Nehir Kapısı

                    Aziz Luka meydanı

Yolculuğumuz Budva’ya doğru devam ediyor. (Budva – Kotor 22 KM)  Budva’da yerel rehberimiz eşliğinde yapacağımız yaya turumuz esnasında görülecek yerler ;

                    Budva Kalesi

                    Napolyon tarafından yaptırılmış hisar

                    Kale içi ortaçağdan beri orijinal haliyle korunmuş dükkanlar

                    Katolik Kilisesi

                    Ortodoks Kilisesi

                    Marina

Budva’da alışveriş için verdiğimiz serbest zamanın ardından St Stefan adasına varıyoruz. (Budva – St Stefan 11 KM)  Muhteşem manzarayı ölümsüzleştirmek için burada vereceğimiz fotoğraf molasından sonra Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya kısa bir yolculuğun ardından varıyoruz. Başkent Podgorica’da yerel restoranımızda akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize geçiyoruz.

(İşkodra konaklaması yapılması halinde Podgorica’ya uğranılmayacaktır)

5.GÜN: PODGORICA(Yada İşkodra) – İŞKODRA – TİRAN – ELBASAN – STRUGA – OHRİD

Kahvaltının ardından başkent Podgorica’da otobüsümüzle panoramik şehir turu. Turumuz esnasında ;

                    Cumhurbaşkanlığı

                    Azerbaycan tarafından yaptırılan şehir parkı

                    Milenyum köprüsü

                    Kral Nikola Heykeli

Ardından sınır kapısından geçerek Arnavutluk’a giriş yapıyoruz. Arnavutluk ve Karadağ arasında sınırı oluşturan İşkodra gölü yanına kurulmuş İşkodra şehri ilk durağımız. (Porgorica–  İşkodra  55 KM)  435 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalmış ve stratejik olarak balkanların en önemli şehirlerinden biri olan bu şehirde şehir kalesi ve surlarını göreceğiz. Şehir merkezinde vereceğimiz molada kısa bir yürüyüş turu yapacağız. Merkezde serbest zamanın ardından, başkent Tiran’a doğru yolumuza devam ediyoruz. (İşkodra - Tiran 115 KM) 1614 yılında Süleyman paşa tarafından imar edilen ve 1920 yılından itibaren Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’da otobüsümüzle yapacağımız panoramik turumuzda göreceğimiz yerler ;

                    Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği

                    ABD büyükelçiliği

                    Diyanet vakfı tarafından finanse  edilen 4 şerefeli Namazgah camii inşaası

                    Tiran’ın kurucusu Süleyman Paşa’nın heykeli

                    Tiran şehir meydanı

                    Ethem bey camii

                    Saat Kulesi

                    Ulusal Müze

                    Üniversite Binası

                    Opera ve Bale Binası

                    Meydanda bulunan ve Arnavutların milli kahramanı Skender Beg heykeli

                    Parlemento ve Bakanlık binaları

                    Cumhurbaşkanlığı Köşkü

Tiran turumuzun ardından sıradaki durağımız Elbasan. (Tiran - Elbasan 42 KM)  Otobüsümüzle şehrin içinden geçiyor ve şehir merkezinde bulunan Elbasan Kalesinde mola veriyoruz. Kale etrafında bulunan Türk sokakları ve Hünkar camiini gördükten sonra yolculuğumuz Kafasan sınır kapısına doğru devam ediyor. 1945 – 1985 yılları arasında ülkeyi yönetmiş meşhur diktatör Enver Hoca tarafından yaptırılmış ve sayıları 300.000 civarında olduğu söylenen ‘’ Bunker  ‘’ adı verilen mantar şeklinde beton sığınakları görüyoruz. Daha sonra Kafasan sınır kapısından geçerek Makedonya’ya giriş yapıyoruz. Makedonya’daki ilk durağımız, Ohrid gölünün batı kıyısında bulunan ve nüfusunun çoğunu müslümanların oluşturduğu Struga kasabası. (Elbasan - Struga 78 KM)  Struga’da Ohrid gölünden doğan Kara Drim nehri ve kaynağını görüyor ve rehberimizden Struga hakkında genel bilgi alıyoruz. Şairler şehri olarak da bilinen bu şehirde fotoğraf için serbest zamanın ardından Ohrid’e doğru devam ediyoruz. (Struga - Ohrid 14 KM)  Ohrid’e varışımızla birlikte  Ohrid gölüne nazır yerel restoranımızda alacağımız akşam yemeğimizin ardından konaklama Ohrid’teki otelimizde.

6.GÜN: OHRİD – KALKANDELEN – ÜSKÜP

Kahvaltımızın ardından Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında göreceğimiz yerler ;

                    11 Asırlık çınar

                    Zeynel Abidin Paşa Tekkesi ( Halveti Tekkesi )

                    Ali Paşa Camii

                    Şehir Meydanı ve İnci Dükkanları ile meşhur Ohrid Çarşısı

                    Ohrid Pazar yeri

                    Aziz Klement Heykeli

                    Safranbolu’yu andıran sokaklarda MÖ 2. Asırda Çin’de uygulanan teknikle kağıt yapımı görebileceğimiz dükkan

                    Ayasofya Kilisesi

                    Antik Tiyatro

Turumuzun ardından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) otobüsümüzle geçiyoruz. ( Ohrid - Kalkandelen 130 KM ) Kalkandelen’de iki önemli durağımızdan birincisi 1833 yılında Abdurrahman paşa tarafından yaptırılan Alaca Camisini geziyoruz. Caminin hayvan kanı, bitki kökleri ve yumurta akı karıştırılarak oluşturulan boya ile yapılmış iç ve dış süslemeleri sizleri büyüleyecek. Süslemeler Osmanlı eserlerinde nadir raslanan Barok tarzıdır. Ardından aracımızla dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi. Tekkenin 20 yıllık bekçisi ve bakıcısı Tetovalı Cemali’den tekke hakkında bilgi aldıktan sonra tekkenin diğer köşesinde mukim Bektaşi dervişi Abdulmuttalip’in yanına geçiyor ve tekkenin tarihini ve yapılan çalışmaları bir de ondan dinliyoruz.  Rehberimizin belirlediği saatte Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hareket ediyoruz. (Kalkandelen– Üsküp 40 KM) Üsküp’e varışımızla birlikte yerel restoranımızda akşam yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra konaklama Üsküp’teki otelimizde.

Dileyen misafirlerimiz geceleri çok güzel ışıklandırılan bu şehrin tadını çıkarmak üzere yemekten sonra merkezde vakit geçirebilirler.

7.GÜN:ÜSKÜP –  MATKA KANYONU – SULTAN MURAD TÜRBESİ – PRİZREN 

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket Kahvaltımızın ardından otelimizden check out yaparak ayrılıyor ve ilk olarak Üsküp’ün eteklerine kurulmuş olan Vodno dağına çıkıyor ve şehri tepeden görme imkanı buluyoruz. Vodno dağına çıkarken kendinizi Bursa Çekirge yolunda hissedeceksiniz. Daha sonra Üsküp’ün doğa harikası Matka Kanyonuna hareket ediyoruz. (Matka Kanyonu Cumartesi – Pazar veya resmi tatil gününe denk gelmesi durumunda bölgenin yoğnluğuna göre rehber inisiyatif alma hakkına sahiptir) Burada dileyen misafirlerimiz tekne turuna katılabilir ve kahve içebilirler. Matka Kanyonu turumuzun ardından Üsküp kalesi yakınında otobüsümüzden iniyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Osmanlı İmparatorluğunun 500 yıldan fazla hüküm sürdüğü ve hala eski halini koruyabilmiş orijinal adı ile Üsküp Türk Çarşısında yayan olarak turumuza başlıyoruz.  Turumuz esnasında göreceğimiz  yerler ;

                    Mustafa Paşa Camii

                    Kuyumcular Sokak

                    Arasta Camii

                    Vardar Nehri üzerine inşa edilmiş ve Üsküp’ün simgesi Taşköprü

                    Türk ve Yahudi Mahallesi

                    Davut Paşa Hamamı

                    Çifte Hamam

                    Murat Paşa camii

                    Sulu Han

                    Kapan Han

                    Kurşunlu Han

                    2011 de Yunanistan’la isim krizine neden olan devasa Büyük İskender Heykeli

                    Büyük İskender’in babası 2. Filip Heykeli

                    Vardar Nehri

                    Makedonya Arkeoloji Müzesi ve Arşiv binası

                    Ulusal Tiyatro Binası

                    Direniş Müzesi

                    Kiril alfabesini bulan azizler Kiril ve Metodi’nin heykelleri,

                    17. Yy dan kalma Aziz Spas Kilisesi

                    Rahibe teresa anıtı ve Teresa müzesi

                    1963 depreminde yıkıldığı hali ile duran Eski Tren İstasyonu binası

Yaya turumuzun ardından serbest zaman. Rehberimizin belirlediği saatte tekrar buluşuyor ve 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştina’ya hareket.  Yolumuz üzerinde bulunan ve 1989 yılında Yugoslavya devlet başkanı Slobodan Miloşeviç’in Kosova savaşının 600. Yıldönümü nedeniyle seçim startını verdiği ve daha sonra Yugoslavya’nın sonunu getirecek olan ‘’ Büyük Sırbistan ‘’ ifadesinin  ilk defa kullandığı mitingin yapıldığı meydan ve meydanda bulunan anıtı görüyoruz. Ardından 1389 yılında Kosova savaşında şehit düşmüş Osmanlı Padişahı 1. Murad Hüdavendigar’ın iç organlarının gömülü olduğu türbeyi ziyaret ediyoruz. Türbenin hemen yanında bulunan ve müze olarak kullanılan Selamlık binasını da ziyaret ediyoruz. Bina içerisinde 1911 yılında balkanları son ziyaret eden Osmanlı Padişahı Sultan Reşad’ın ziyaret fotolarını görme imkanı buluyoruz. Ardından Prizren şehrine hareket ve akşam yemeği akabinde konaklama otelimizde.

8.GÜN: PRİZREN– PRİŞTİNE– İSTANBUL

09:00 Kahvaltı. 10:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardından otelimizden check out yaparak ayrılıyor ve turumuza başlıyoruz. Osmanlı’nın bir çok eserinin bulunduğu Kosova’nın ikinci büyük şehri olan Prizren’de rehberimiz eşliğinde yapacağımız bu turda göreceğimiz yerler ;

                    Halveti tekkesi

                    Gazi Mehmet Paşa hamamı

                    Fatih Sultan Mehmed’in ordusu ile namaz kıldığı Namazgah

                    Bayraklı camii

                    Maraş semti ve Maraş köprüsü

                    400 yıllık büyük çınar

                    Emin paşa camii

                    TC Prizren Başkonsolosluk binası

                    Bistrica ( Akdere ) üzerinde bulunan Taş Köprü

                    Şadırvan meydanı

                    Sinan Paşa camii

                    Aziz Gorgi ve Katolik Kiliseleri

                    Camisi Yugoslavya zamanında yıkılmış ancak minaresi ayakta kalmayı başarabilmiş Arasta camii Minaresi

                    Savaşın yıkıcı etkilerini hala görebildiğimiz Sırp mahallesi

Serbest zamanın ardından otobüsümüzle Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’na hareket. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından THY tarifeli uçağı ile İstanbul’a hareket ve varış. Böylelikle turumuzun sonuna gelmiş oluyoruz. Bir başka organizasyonda tekrar görüşmek üzere...

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

                    İstanbul hareketli çift yön uçak bileti

                    Programda belirtilen gezi ve ziyaretler

                    Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri

                    4* ve 5* otellerde iki & üç kişilik odalarda konaklama

                    Açık büfe sabah kahvaltıları

                    Yerel restoranlarda alınacak 7 akşam yemeği ( Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir).

                    Tur boyunca kullanılacak lüx otobüs ve profesyonel şöförlük hizmeti

                    Profesyonel rehberlik hizmeti

                    Şehir vergileri

                    Ülkeler arası geçiş vergileri

                    Budva ve Kotor şehirlerinde yerel rehberlik hizmeti

                    Kotor ayakbastı ücreti

                    Blagay Tekkesi

                    Saraybosna Savaş Tüneli

                    Üsküp Matka Kanyonu

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

                    Şahsi harcamalar

                    Akşam yemeklerinde ve molalarda alınacak içecekler.

                    Otel ekstraları

                    Öğle yemekleri

                    Müze Girişleri(OHRİD TEKNE TURU)

                    Seyahat sigortası

                    Yurtdışı çıkış harcı

                    Programda belirtilmeyen tur ve transferler

TUR ÖNCESİ TAVSİYELER

                    Bosna Hersek ve Sırbistan’a henüz kimlik ile girişler başlamamıştır. Pasaportla seyahat gerekmektedir.

                    En az 6 ay süreli pasaportunuzu havalimanına gelirken unutmayınız. Tur esnasında yanınızdan ayırmayınız.

                    Uçuşunuzdan minimum 2 saat önce belirtilen havalimanında check in yapmak üzere hazır bulunmanız gerekmektedir.

                    Konaklama yaptığımız otellerin check in esnasında kartvizitini almanız tavsiyedir.

                    Tur programında ki oteller tahmini otel listesidir. Bölge müsaitliğine göre aynı standartlarda başka otellerde kalınabilir. Kesin otel bilgisini turdan 48 saat önce acentemizden öğrenebilirsiniz.

                    Turlarda kullanılan otel veya restoranlar da alkol servisi olabilir. Bölge şartlarının uygunluğuna göre firmamız mümkün olduğunca alkolsüz mekanlar kullanmaya dikkat etmektedir. Fakat özellikle Avrupa koşullarında otel ve restoranlar alkollüdür.

                    Üç kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan daha küçük açılır kapanır yatak olabilir. 3 Kişilik odada kalmak isteyen misafirler bunu peşinen kabul etmiş sayılır.

                    Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir.

                    Rehberimiz acentemizin onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır

                    Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna binaen bavulunuzda ince bir yağmurluk bulundurmanız iyi olur.

                    Parfüm, kolonya, makas ve tırnak makası gibi kabinde taşınması yasak olan eşyalarınızı bagaj valizinizde bulundurunuz. Kabin bagajınızda yiyecek içecek taşınmamaktadır. Yiyecek olarak satın aldığınız ürünleri de bagaj valizinize koyabilirsiniz.

                    Balkan ülkelerinde Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları yanınıza aldığınızdan emin olunuz.

                    Tur için yanınızda EURO cinsinden döviz bulundurunuz. TL kesinlikle getirmeyiniz.

                    Turumuz esnasında gezeceğimiz ülkeler TC pasaportlarına vize istememektedir. Başka pasaport kullanacak çifte vatandaş olan misafirlerimizin vize gerekliliğini kontrol etmesi tavsiyedir.

                    İç hat bağlantı uçuşu yapacak olan misafirlerin uçuş saatinden minimum 2 saat önce havalimanınındı olması tavsiyedir.

                    Turlarımızda oluşabilecek uçak saati değişikliği veya bağlantı uçuşların da yaşanacak gecikmeler nedeniyle misafirlerimizin münferit olarak iç hat uçuşu almamalarını önemle rica ederiz. Şirketimiz tarafından yapılan bağlantılı iç hat uçuşu bir sonraki yurtdışı uçuşunu da kapsamaktadır. İç hatta oluşabilecek gecikme vs durumunda bir sonraki dış hat uçuşuna ücretsiz bilet düzenlenmektedir.

                    İnternet paketi ve konuşma paketi alacak misafirlerimizin bu işlemlerini yurtdışına çıkmadan en geç havalimanında yapması tavsiyedir.

TURUMUZ BOYUNCA GEZECEĞİMİZ ÜLKELERİN PARA BİRİMLERİ VE 1 EURO KARŞILIĞI :

                    Kosova – Euro

                    Makedonya – Makedon Denarı, 1 Euro = 61,3 Denar

                    Arnavutluk – Lek, 1 Euro = 135 Lek

                    Karadağ – Euro

                    Bosna Hersek – Bosna Markı ( KM ), 1 Euro = 1,95 KM

 

GEZİLECEK BÖLGELERİN YOĞUNLUĞUNA GÖRE TURLARIN AKSAMAMASI ADINA REHBER PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKINA SAHİPTİR.

OGRAMDA DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKINA SAHİPTİR.