Balkanlar

24.03.2023

Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölge. Dağlık yer anlamına gelen Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla da dağlık engebeli bir bölgede yer alıyor.

Balkan ülkeleri hangileri: Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini oluşturuyor.

Balkanların geneli hakkında konuşursak güleryüzlü,cebinde parası olmasa da mutlu olmaya çalışan insanlar demek yanlış olmaz.Özellikle turistlere yardım konusunda ellerinden geleni yapma konusunda çok iyiler.Hiç İngilizce bilmeyen birinden bile yardım istediğinizde sizi kolunuzdan tutup gideceğiniz yere götürebilir  Özellikle ‘Avrupa’ ülkelerinden alışık olduğumuz soğuk ve insanlara yanaşmayan kültürün aksine samimiyeti zaman zaman garip karşılanacak kadar sıcak insanlar .

Öncelikle Balkanlar’ın doğusuna doğru yol alacağız ve oradaki eşsiz yemekleri tadacağız. Sonrasında biraz batıya yöneldikten sonra daha Avrupai lezzetlerle karşılaşacağız. Kuzey kesiminde ise daha samimi lokantalarda harika ev yemekleri bizi bekliyor olacak. Son olarak da güney kısmını da ziyaret ederek Akdeniz’in enfes deniz ürünlerinin tadına bakacağız. Türk ve Akdeniz mutfaklarının harmanlandığı geleneksel Balkan mutfağına hepinizin bayılacağına eminiz. Balkanlar’ın birbirinden güzel lezzetlerinin yanı sıra karla kaplı dağları, engin vadileri, büyük nehirleri, gölleri ve Adriyatik kıyısını da ziyaret edeceğiz.

Balkanlar Tanıtım Filmi