Yunanistan

24.03.2023

Balkan Yarımadası’nın güneyinde yer alan Yunanistan, batı komşumuzdur. Bu ülkeyle hem kara hem de deniz sınırımız vardır. Kara sınırımızı Meriç nehri oluşturur.

Kuzeyde Makedonya ve Bulgaristan, kuzeybatıda Arnavutluk, doğuda ise Türkiye ile komşudur. Doğudan Ege Denizi, güneyden Akdeniz, batıdan Yunan Denizi ile çevrilmiştir.

Nüfusunun 150 bin kadarı Türk’tür. Türkler bu ülkede yoğun olarak Selanik, Drama, Kavala, Gümülcine, Yenice ve Dedeağaç şehirlerinde yaşamaktadır. Önemli şehirleri; Atina, Selanik, Patras ve Kavala’dır.

Dağlık bir ülkedir. Pindus dağları ülkede büyük bir alan kaplar. En yüksek dağı Olimpos’tur. Akarsu boylarında yer alan Vardar ve Tesalya ovaları en verimli ovalarıdır.

Ege Denizi’nde bulunan irili ufaklı adaların çoğu bu ülkeye aittir. Akdeniz ve Ege Denizi’nde iki bine yakın adası vardır.

Yunanların en ünlü yemeği kurutulmuş balıkla yapılan bir çeşit pita'dır.Balık yunan halkının vazgeçemediği bir besindir.Sebzelerde yunan mutfağında önemli bir yere sahiptir.Ama eti hergün yemezler ve belli günlerde özel yemek olarak kullanırlar.Yunan mutfağında bizde olduğu gibi ekmeğin rolü büyüktür.Çok farklı ekmek çeşitleri bulunmaktadır.Yunan mutfağında besin maddeleri zaman içinde değişikliğe uğramıştır.Bunun sebebi de kişilerin sosyo-ekonomik koşullarının farklı olmasıdır.

Atina alışveriş için son derece donanımlı bir yerdir.Benzersiz el yapımı eşyalar,bit pazarındaki ufak tefek eşyalar ve antikalara kadar herşeyi bulabilirsiniz.Hediyelik ve turistik eşyalar için ziyaret etmeniz gereken yer Plaka'dır.Burada her tür eşyayı ucuza bulabilirsiniz.Ünlü moda tasarımcıları Louis Vitton,Gucci,Bulgari gibi moda mağazalarını ise Kolonaki'de bulabilirsiniz. Monastiraki de açık havada sokakta alışveriş yapmayı sevenler için idealdir.

Yunanistan Turu Reklam Filmi